2017 Commonwealth Cup

Alltech Craft Brews & Food Fest

2017 OVERALL WINNER: Monday Night Brewing - Tears of My Enemies

2017 Gold Medal Winners:
Against the Grain - London Balling
Braxton - Bourbon Barrel Aged Baltic Porter
Futohaz Sorfodze - M63 bulldog
Hairless Hare Brewing CO - Cold War Russian Stout
Hairless Hare - Rye the Hell Knot
Hop Top - Uluru
Kinnegar Brewing Co - Swingletree
Klein Duimpje - Blauwetram
Listermann/Triple Digit - German Black Forest Cake Aftermath
Listermann/Triple Digit - Belsnickel
Monday Night Brewing - Garage Club #3
Monday Night Brewing - Tears of my Enemies
O'Connor Bewing Co - Ibrik Aged in Bourbon Barrels
Platform Beer Co - Speed Merchant
River Rat: Moncks Corner
River Rat Brewing Co: Bohemian Pilsner
Southern Tier: 2X IPA
Sun King Brewing Co: WeeMac
Sun King Brewing Co: The Afterparty
Upland Brewing Co: Revive

2017 Silver Medal Winners:
Against the Grain: A Beer
Against the Grain: The Brown Note
Against the Grain: 35K
Against the Grain: Bo & Luke
Against the Grain: Rico Sauvin
Artesanales Cervezarte CA: Message in a Bottle IPA
Artesanales Cervezarte CA: Satisfaction Hefeweizen
Avante Brewing Co: Java Drop
Bad Co: Whiter shade of Pale
Bad Co: Pale Aura
Braxton Brewing: Twisted Bit
Cedar Creek: Clover Kicker
Cedar Creek Brewery: Oat 'N About
Church Street: Crimson Clover
Church Street Brewing: Magisterium Maibock
Church Street Brewing: Devil’s Advocate
Crooked Handle: Boro Blonde
Crooked Handle Brewing Co: Short Fuze
Dayton Beer Co: Broken Trolley Blonde
Dayton Beer Co: GCS Lager
Dayton Beer Co: Batch 300
DC Brau: El Hefe Speaks
Etyeki: Bard's Porter
Hareless Hare: Kings Reserve
Infamous: Infamous IPA
Infamous Brewing Co: Bugsy's Fire Brush
Infamous Brewing Co: Infamy
James E. Pepper: 1776 American Brown Ale
Kinnegar Brewing: Bucket and Spade
Kinnegar Brewing: Black Bucket
Legenda Sorfozde: Bitumen
Legende Sorfozde: Brettannia
Lemon's Mill: G-Spot
Listermann/Triple Digit: Cranium
Lunkenheimer: Mile Marker 304 IPA
Monday Night Brewing: Fu Man Brew
Monday Night Brewing Co.: Laissez-Faire
Monday Night Brewing Co.: Georgia Imperial
Mt. Carmel: Take Home IPA
O'Connor Bewing Co: Ibrik Aged in Maple Syrup Barrels
O'Connor Brewing: R&R Lager
Platform Brewing Co: Luchador Lager
River Rat Brewing Co: My Morning Stout
River Rat Brewing Co: 803 IPA
Salt Creek: Out of Order - Session IPA
Salt Creek: Crawdaddy Porter
Southern Tier: Thick Mint
Southern Tier: Nu Skool
Southern Tier: 2XSMASH
Sun King Brewing Co: Osiris Pale Ale
Sun King Brewing Co: Whipfight
Three Floyds: Wigsplitter
Three Floyd's: Zombie Dust
Tradesman: Putin Mouth
Tradesman: Flemish Hammer
Wolf's Ridge: Clear Sky
Wolf's Ridge: Buchenrauch

2017 Bronze Medal Winners:
Against the Grain: Pile of Face
Bad Co: Summer Breeze
Bad Co: Dazed and Confused
Bazis Sorfozde: El Cardinale
Bere Ala Cluj: Gaura Neagra
Braxton : Revamp
Braxton : Storm
Cedar Creek: Patio Pounder
Cedar Creek: Wobbly
Church Street: Tale of the Shony
Church Street Brewing: Heavenly Heller
Church Street Brewing: Continental Lager
Church Street Brewing : Brimstone IPA
Crooked Handle : Wee Bit O Trouble
Crooked Handle : The Farm
Crooked Handle : Roadside Peanut Butter Porter
Dayton Beer Co: Brown Street Barrel Aged
Dayton Beer Co: Brown Street Ale
Dayton Beer Co: Midnight Dream
Dayton Beer Co: Batch 100
DC Brau: The Public
DC Brau: The Corruption
DC Brau Beer Co: Penn Quarter Porter
DC Brau Brewing Co: Brau Pils
Etyeki: IPA
Futohaz Sorfozde: V43 SZILI
Futohaz Sorfozde: 327-129
Hairless Hare Brewery: Barrel Aged Barely Wine
Infamous: Camacho
Infamous: Sweep the Leg
Infamous Brewing Co: Party Juice
Infamous Brewing Co: Pumpkin Massacre
Kinnegar Brewing: White Rabbit
Klein Duimje: Hillegomse Hangkouse
Klein Duimpje: Imperial Barley Wine
Klein Duimpje: Kerstbier
Klein Duimpje: Quadrupel
Klein Duimpje: Gagel Tripel
Legende Sorfozde: Dublin Memory
Lemons Mill: Just One Mo
Listerman/ Triple Digit: BA Vanilla Cinanamon Chickow
Listermann/Triple Digit: BA Mexican Horchata
Lunkenheimer: Scottish Export
Lunkenheimer: Buster
Monday Night Brewing: Eye Patch Ale
Monday Night Brewing: Slap Fight
Monday Night Brewing: Bourbon Barrel Drafty Kilt
Monday Night Brewing: Blind Pirate Blood Orange IPA
Mt. Carmel: Amber Ale
Mt. Carmel: Hibiscus Blueberry Blonde Ale
Mt. Carmel: Coffee Brown Ale
O'Connor Brewing Co: La Preciosa
River Rat Brewing Co: Luminescent Lager
Rothbeer: Wee Heavy
Rothbeer: Red 5
Salt Creek: Salt Creek Cream Ale
Salt Creek: Bradweiser
Salt Creek: Damn Blonde
Salt Creek: Bourbon Vanilla Bean Stout
Salt Creek: Switchback Sally - Dbl IPA
Salt Creek: Von Bierbauch
Southern Tier: Cherry Gose
Sun King Brewing Co: Alrye'd Alrye'd Alrye'd
Sun King Brewing Co: Pachanga
Sun King Brewing Co: Razzblaster Busey
Sun King Brewing Co: Afternoon Delight
Sun King Brewing Co: Caramel Apple Tripel
Three Floyds: Space Station Middle Finger
Three Floyd's: Yum Yum
Tradesman: Monk With Us
Upland Brewing : Teddy Bear Kisses
Wolf's Ridge: Gold Standard
Wolf's Ridge: Sustinator

2014 Commonwealth Cup Winner

Zip’s Brewhouse – Zip’s Christmas Ale

Zip’s Brewhouse, a tiny brewery from northeaster Hungary, brought home the first ever Commonwealth Craft Beer Cup.  Judged by a panel of independent certified judges, over 1,000 entrants were blindly judged on appearance, aroma, flavor, body, style, and quality and ranked Zip’s Christmas Ale best of the best.  45 bronze, 36 silver, and 6 gold medals were awarded to breweries from over 30 countries in the inaugural competition.  The 2015 Commonwealth Craft Beer Cup will take place in May 2015 with the winners to be announced on May 16th at the Alltech Craft Brews & Food Fest.

2014 Commonwealth Craft Beer Cup Gold Medal Winners

Boston Beer Company – Summer Ale
Boston Beer Company Roggen Wolf
Legenda Sorfozde Kft – Olaszhazi Bitumen
Mully’s Brewery – Shucker Stout
Stone Brewing Co. – Stone Go To IPA
Zip’s Brewhouse – Zip’s Christmas Ale

2016 Commonwealth Cup Gold Medalists

2X SMASH by Southern Tier Brewing Co. - Overall Winner

2016 Gold Medal Winners:
Against the Grain - 35K
Brouwerij Klein Duimpje - Hillegomouse Hangkous
Cedar Creek Brewing Co. - Oat N' About
Dayton Beer Company - Oregon Alley IPA
DC Brau Brewing Co. - The Corruption
Highland Brewing Co. - IPA
Hopfanatic - White Hops
James E. Pepper - 1776
Listermann - Cincinnatus
Listermann - BA Chickow!
Madtree Brewing Co. - Galaxy High
Mankato Brewery - Kato Beer
Monday Night Brewing Co - Laissez Faire
O'Conner - Ironclad Ibrik
Pabst Brewing Company - PBR
Rhinegeist - Barrel Aged Gramps
Rhinegeist - Uncle
Rhinegeist - Double Oaked Mastadon
Salt Creek Brewery - Salt Creek Cream Ale
Samuel Adams - Utopias
Southern Tier - 2X SMASH
Southern Tier - Live
Taxman Brewing - Death & Taxes
Taxman Brewing - Exemption
Thirsty Dog Brewing - Whippet Wheat
Thirsty Dog Brewing - Raildog
Three Floyds - Zombie Dust
Tradesman Brewing Co. - Barrel Aged Elbow Grease
Upstate Brewing - Tap IPA
Valley Vineyards - Sweet Honey Mead
Wolf's Ridge - Daybreak
Wolf's Ridge - Buchenrach

2014 Dublin Craft Beer Cup Winner

Coisbo Beer - Four: Russian Imperial Stout

2014 Gold Medal Winners:
Blue Stallion Brewing Co. – Dopplebock
Brouwerji Liefde – Stoute Liefde
Galway Bay Brewery – Of Foam and Fury
Left Hand Brewing Co. – Milk Stout
MOA Brewing Company – MOA Noir
O’Hara’s – Double IPA
Oskar Blues Brewing – Old Chub Scotch Ale
Rascals Brewing Co. – Chocolate Ginger Porter
Rodenburg Brewery – Bronckhorster Hoptimist
Rodenburg Brewery – Bronchorster Nightporter
Thornbridge Brewery – Chiron

2015 Commonwealth Cup Winners

The Dayton Brew Co. - Batch 100

Batch 100 from The Dayton Beer Company of Dayton, Ohio, is a Belgian-style ale filtered and tank conditioned and made with candy sugar. The judges noted its subtle malty sweetness, pleasant dry finish, high carbonation, and nice hop quality. The small brewery is headed by Pete Hilgeman, the groom getting married today. Brewery representative John Wiley travelled from Dayton, Ohio to accept the award.  The brewery won eight medals last year in the competition, and won another five this year. The brewery is “proud to be the first true microbrewery in the Dayton area in over 50 years and describes its beer as “hand-crafted with no automation in small batches.”

Gold Medal Winners:
Mad Tree Brewing - Happy Amber
Dayton Beer Company - Batch #100
Coisbo - Eleven
Klein Duimpje - Tulpenbok
Coisbo - Four
Bold Rock - Pear
Jackie O's Brewery - Bourbon Barrel Brick Kiln
Cerveca Cacri - Brown Porter
Braxton Brewing Co - Crank Shaft
Zips Brewhouse - Instead of Innocence
BReWdaPeST - Xmoke
Mad Tree Brewing - Citra High
Jackie O's Brewery - Dark Apparition
Mankato Brewery - Kato Beer
Legenda - 4 Sterne
Kinnegar - Black Bucket

2013 Dublin Craft Beer Cup Winner

Hilden Brewing Co. - Twisted Hop

2013 Gold Medal Winners:
Left Hand Brewing C. – Milk Stout
Carlow Brewing Co. – O’Hara’s Leann Folláin
Carlow Brewing Co. – O’Hara’s Irish Red
Ben Middlemiss Brewing – Nota Bene
Jopenkerk Bierbrouwerij – Jopen Adriaan
Brasserie Castelain – Ch’ti Triple
Toit Brewpub – Toit Weiss
Boulder Beer Co. – Sweaty Betty Blonde
Moa Brewing Co. – Moa Pale Ale
Sierra Nevada – American Pale Ale